پارسا نوشت

گاه نوشته های من در پرشین بلاگ

خداحافظی کاوشگر مارس فینیکس با زمین

کاوشگر فینیکس (Phoenix به معنای ققنوس، سیمرغ) نام فضاپیمای فرودگر و بدون سرنشینی است که برای پژوهش در مورد وجود آب و محیط قابل زیست برای ریزاندامگان بر روی سیاره مریخ ساخته شده است. فینیکس در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۸۶ به فضا پرتاب شد، و بر طبق برنامه در روز ۵ خرداد ۱۳۸۷ در منطقه قطب شمال سیاره مریخ فرود آمد. فینیکس پس از بکار انداختن بازوی روباتیک خود، به نمونه‌برداری و آزمایش‌های علمی خواهد پرداخت.

نکته جالب که این کاوشگر هم توییتر و هم وبلاگ داشت، چند دقیقه پیش که داشتم توییترم رو میدیدم یک توییت از مارس فینیکس اومد:

01010100 01110010 01101001 01110101 01101101 01110000 01101000 <3

و در پست های بعدی متوجه شدم ماموریت این کاوشگر به پایان رسیده و با زمین خداحافظی کرده که البته با توجه به آب و هوای سرد و خشک زمستانی قطب شمال مریخ قابل پیش بینی بود، این عکس هم در وبلاگش بود که نمیدونم چرا فیلترش کرده بودن!

پایین نوشت:

- مارس فینیکس در ویکی پدیا
- مارس فینیکس سایت رسمی
- یکی از علاقه مندیاتم فضا و علم نجوم می باشد.


  
نویسنده : پارسا فاتحی ; ساعت ۱:۳٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٧


کردان

خداحافظ آقای کردان

  
نویسنده : پارسا فاتحی ; ساعت ۱:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٧
تگ ها : ایران ، کردان


ویکی پدیا فارسی

ویکی پدیای فارسی از ۵٠ هزار مقاله عبور کرد...

ویکی‌پدیا چیست؟
ویکی‌پدیا دانشنامه‌ای است که از طریق مشارکت بسیاری از خوانندگانش نوشته می‌شود. ویکی‌پدیا از انواع خاصی از وب سایت ها با نام ویکی است که مشارکت را آسان می‌سازد. همواره افراد بسیاری در جهت بهبود ویکی‌پدیا تلاش می‌کنند و صدها ویرایش در هر ساعت انجام می‌دهند. تمام این ویرایش‌ها در تاریخچهٔ مقالات و تغییرات اخیر ثبت می‌شوند. تغییرات نامناسب معمولاً به سرعت حذف می‌شوند و ممکن است دسترسی کسانی که مکرراً به خرابکاری می‌پردازند، بسته شود.

  
نویسنده : پارسا فاتحی ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ آبان ۱۳۸٧