چگونه از خودمون در برابر سرقت دامین ها محافظت کنیم؟

چندیست که در بین سایت های فارسی خبرهایی مبنی بر سرقت دامنه میشنویم، حتما خبر دزدیده شدن پرشین بلاگ دات کام به گوشتون خورده و مورد بعدیش هم خبر هک شدن سایت مجلس هشت دات کام (که بعد از ناکامی به کلی قیلطر گردید و به دات آی آر پناه آورد) و همین طور که پیش میریم احتمالا بیشتر هم میشه برای همین لازم دونستم نکاتی رو بگم که شاید بعضی از دوستان وبمستر به اون توجهی ندارن، شاید که مفید باشد...

چگونه از خودمون در برابر سرقت دامین هامون محافظت کنیم؟

- استفاده از ایمیل های مجانی ممنوع!  یک از مهم ترین مواردی که به شدت پیشنهاد میشه اینه که از ایمیل های مجانی مانند یاهو و... برای مدیریت پنل دامینتون استفاده نکنید. به کرار باگ هایی در این ایمیل های مجانی اللخصوص یاهو و یک بار هم در جیمیل دیده شده، یک مشکل امنیتی کافیه که دزد دامنه مدریت پنل شما رو بدست بگیره و دامینتون رو سریعا ترنسفر کنه به یک حساب دیگه. به همین راحتی و کاملا قانونی!

- از WHOIS Privacy استفاده کنید. WHOIS Privacy این امکان رو به شما میده که مشخصات WHOIS  دامین رو مخفی کنید، WHOIS Privacy ایمیل اصلی حساب رو که حساس ترین مورد هستش پنهان و کار دزد دامنه رو خیلی سخت میکنه.

- Registrar مطمئن انتخاب کنید.  این مورد هم خیلی مهمه،  Registrar اون شرکتی هست که دامین شما رو ثبت میکنه (با شرکت های میزبانی وب ایرانی اشتباه نگیرید) پیشنهاد من شرکت ENOM و  Direct Information هست با توجه به این که اکثر شرکت های میزبانی وب و ثبت دامنه ایرانی معمولا از یکی از این دو شرکت نمایندگی(Domain Reseller) دارند. و ایضاً در انتخاب شرکت های ایرانی هم دقت کافی رو داشته باشید.

در آخر باید بگم دامینتون بیشتر از اون چیزی که شما فکرش رو بکنید ارزشمنده با این حال که تقریبا سالی نه هزار تومان بابتش پرداخت میکنید. شرایط خیلی سختیه که بخوایین دامینتون رو عوض و بعد هم  re branding کنید. پس خوب ازش محافظت کنید.
پایین نوشت:
وبلاگ خاک برداری شد... تمام!
یک فکری برای این قالب فکستنی هم باید کرد!
همین!

/ 2 نظر / 21 بازدید