برخورد دهنده هادرونی بزرگ (Large Hadron Collider)

امروز دستگاه بزرگی به نام برخورد دهنده هادرونی بزرگ(Large Hadron Collider) در مرکز تحقیقات اروپا در شهر ژنو قرار هست که لانچ بشه. به همین مناسبت هم گوگل لوگوی خودش رو تغییر داده!


اطلاعات زیادی دربارش ندارم فقط شنیدم که میخوان لحظه بعد از بیگ بنگ رو تجربه کنن و اینکه یکسری از دانشمندان نگران این آزمایش هستند، احتمال کمی میدن که با انجام این آزمایش سیاه چاله ی مصنوعی به وجود بیاد و قسمت وسیع از اطراف محل آزمایش رو درون خودش فرو ببره(منبع خاصی ندارد، نشنیده بگیرید!).

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

برخورددهنده بزرگ هادرون (به انگلیسی: Large Hadron Collider) یا به طور مختصر ال‌اچ‌سی (LHC) یک شتاب‌دهنده ذره‌ای و برخورد دهنده در سرن در نزدیکی ژنو سوئیس است. این پروژه در دست ساخت است و در می ۲۰۰۸ (میلادی) آغاز به کار خواهد کرد. هدف از ساختن آن شناخت اجرام ماده در حد فاصل 10 − 23 سانتیمتر، آزمون نظریه استاندارد ذرات، کشف اجزای یافت نشده مدل استاندارد، آزمون نظریه ابرتقان و نظریه وحدت بزرگ است. از دیگر اهداف مهم این پروژه کشف ذره بنیادی هیگز است که فیزیکدانان ذرات بنیادی وجود آن را پیشگویی کرده‌اند. ذرهٔ هیگز یا بوزون هیگز دخیل در ایجاد جرم در ذرات بنیادی‌است.در این آزمایشگاه، پروتون‌ها، در یک تونل ۲۶ کیلومتری شتاب گرفته و به اندازه ۱۴ تریلیون الکترون ولت انرژی می‌گیرند و به هم برخورد می‌کنند تا این برخورد، ردی از هیگز را نشان دهد.

فیلمی از لارژ هادرون کلایدر :

/ 11 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین شرفی

شما در زمینه فضا هم کار کردی قبلا ؟ نکنه همونی رو میگی که هفته پیش با بر و بچه ها رفتین فضا ؟ آره ؟ [چشمک]

دانیال بهزادی

یه کتاب بهت معرفی می کنم حتماً بخونش. درباره ی همین آزمایشه: «ایلومیناتی» یا «فرشتگان و شیاطین» از دن براون.

299

جالب بود! همینو تکراری بخونین.. و اینکه قالب ویولت خیلی خوشگل بود. همین.

سامی

جالبه اما کجا میشه اطلاعات بیشتر کسب کرد و فهمید نتایج آزمایش چی شد

مانا

با مانا ماندگار شويد سايت جامع نيازمندي‌ها و آگهي‌هاي رايگان در ايران www.mana-ins.com

نگار

ممنون سر میزنید متشکرم [گل][گل]